Wizytówki – historia i współczesność

wizytówki

Wizytówki są obecnie powszechnie stosowane jako sposób przedstawienia siebie, próby zapoznania swojej osoby z innymi a także próbą nawiązania kontaktów. Są to świetne podręczne narzędzia sprzedaży swojej osoby, szczególnie przy okazji spotkań, targów czy innych akcji promocyjnych kiedy  na rozmowę mamy bardzo mało czasu.

Powszechnie łączymy wizytówki jako jedną z podstawowych  metod prowadzenia działalności gospodarczej nie poświęcając wiele czau na myślenie skąd tak naprawdę się wywodzą i jaką mają za sobą historię. Pochodzenie wizytówek sięga XVII wieku. W tym czasie w Europie były to przedmioty łączone z raczej z królewską sceną życia.

Już w XVII-wiecznej Europie, obiekty znane jako wizytówki były popularne wśród królewskiej. Znane wtedy jako karty wizytacyjne były stosowane jako forma zapowiedzi przyjazdu członka rodziny królewskiej do domu służącego. Bogato zdobione dziełami sztuki czy herbami wielkością zbliżone były do kart. Sporadycznie służyły do zapisywania notatek.

Na przełomie XVIII i XIX wieku dosyć znacząco zmieniło się ich zastosowanie. Przede wszystkim ich używanie powszechne stało się w wyższej i średniej klasie społecznej. Wizytówki ówcześnie były kartami służącymi do przedstawiania się panom domów. Gdy do domu przybywał gość, wręczał on wizytówkę służącemu z danego domu a ten zanosił karty na srebrnej tacy do właściciela posesji zapraszając lub odprawiając w ten sposób osoby wizytujące.

W handlu wizytówki zastosowane zostały po raz pierwszy w Londynie w mniej więcej tym samym czasie. Służyły jako małe obnośne reklamy swoich przedsiębiorstw. Zawierały one także wskazówki dotarcia do danego miejsca gdzie znajdowała się placówka firmy.

Podczas rewolucji przemysłowej bardzo wzrosło znaczenie klasy średniej co miało swój wpływ na dużo mniejsze znaczenie formalności w życiu powszednim mieszkańców poszczególnych miast,krajów, kontynentów. Podróżujący po świecie współcześni biznesmeni  znaleźli się w potrzebie wymiany informacji kontaktowych z innymi przedsiębiorcami. Zdecydowano się połączyć zarówno wizytówkę oraz kartę handlu na grubszym, bardziej trwałym papierze jako sposób wymiany istotnych informacji z innymi osobami. W ten oto sposób narodziła się wizytówka.

W Stanach Zjednoczonych korzystanie z wizytówek w tym właśnie celu na dobre zakorzeniło się pod koniec XIX wieku, kontynuując swoją popularność do dziś.

Wizytówki dzisiaj

Pomimo wzrostu znaczenia smartfonów, technologii przetwarzania w chmurze czy innych mobilnych osiągnięć techniki, kolorowe wizytówki są nadal najczęściej stosowanym sposobem wymiany informacji biznesowych pomiędzy zainteresowanymi stronami. Wykorzystywane w wielu krajach na świecie różniące się jednak sposobami ich wymiany. W niektórych krajach uważa się za niegrzeczne odebrać wizytówkę lewą ręką. W innych krajach, uważa się nagannym odkładać wizytówki bezpośrednio po ich otrzymaniu.

W Japonii, wizytówki akceptowane są dwiema rękami. Bezpośrednio po otrzymaniu wizytówki, odbiorca ma ją oglądnąć i pozytywnie skomentować jej wygląd.

Te oczywiście z pozoru nieistotne procesy i charakterystyki danych państw mają dla ich mieszkańców ogromne znaczenie. Dlatego też przy okazji planowanej podróży zagranicznej warto jest zapoznać się trochę z kulturą danego kraju aby nie obrazić naszego potencjalnego klienta czy partnera.

Dzisiaj, wizytówki przyjmują różne kształty i formy. Ze względu na niską cenę i skuteczność są nierozłącznymi elementami planów marketingowych wielu firm. Z drugiej jednak strony ich powszechne zastosowanie coraz częściej zachęca osoby je dystrybuujące do uskuteczniania doboru  bardziej finezyjnych i atrakcyjnych designów w celu generowania nowych klientów/ partnerów. Ta prymitywna technika biznesowa bardzo pomaga w szybkim rozwoju biznesu i utrzymywania jego wzrostu. Starannie opracowana i przygotowana wizytówka powinna skłaniać odbiorców do kontaktu z tobą. Czysty i przejrzysty projekt wizytówki pokazuje, że dbasz o wygląd i natychmiast kreuje profesjonalną atmosferę.

Michał Ksiądzyna

Redaktor Naczelny Top Menedżer

Sprawdź też...