Babski e-biznes, czyli dlaczego powinieneś się wstydzić – wywiad z Olą Sitarską

ola-sitarska

Ola ma 18 lat i na koncie dwa portale (programuje), w tym jeden stworzony w ramach Startup School, wystąpienie na Aula Polska i spory apetyt na więcej. W naszej małej społeczności branżowej, ta „rodzynka” daje nieźle czadu i jestem pewien, że jeszcze wiele pokaże. Zapraszam do lektury.

Michał Ksiądzyna: Ile masz lat i od kiedy zaczęłaś działać w biznesie?

Ola Sitarska: W maju skończyłam 18 lat, a mój pierwszy własny serwis internetowy powstał w lutym 2008 roku. Wcześniej tworzyłam tylko strony na zlecenie.

Michał Ksiądzyna: Czyli ile miałaś lat, kiedy zarobiłaś pierwsze pieniądze w IT?

Ola Sitarska: Pierwsze kilkaset złotych gdy miałam 14. Większa kaska – ok. 15 lat 🙂

Michał Ksiądzyna: Jakie projekty masz „na koncie”?

Ola Sitarska: Pierwszym projektem był FashionStyle.pl – gra internetowa dla nastolatek o modzie, w której wcielasz się w modelkę lub projektantkę mody. Podczas zeszłorocznych wakacji brałam udział w StartupSchool’09, gdzie stworzyłam Animili.pl – grę internetową dla dzieci, które pragną mieć wirtualną hodowlę zwierzaków 🙂 Aktualnie rozwijam także swoją firmę: Convallaria.pl, w której wykonuję projekty na zlecenie.

Michał Ksiądzyna: Teraz chcesz się bardziej skupić na tych projektach, czy na horyzoncie już się pojawia coś nowego?

Ola Sitarska: Nie odpuszczam sobie żadnych projektów które zrobiłam do tej pory..ale nie ukrywam też, że powoli powstaje coś nowego. Mam nadzieję, że więcej informacji będę mogła powiedzieć jeszcze we wrześniu.

Michał Ksiądzyna: Wchodzisz w bardzo ciekawe nisze, o których większość facetów nawet nie pomyśli. Czym się kierujesz przy wymyślaniu koncepcji nowego portalu/usługi?

Ola Sitarska: Nigdy nie działam tak, że postanawiam, że muszę zrobić jakiś nowy serwis, więc siadam i myślę. Pomysły przychodzą mi czasami podczas rozmowy albo kiedy najmniej się tego spodziewam;) A jak już jest pomysł, to reszta leci z górki.

Michał Ksiądzyna: Jak oceniasz Startup School – dużo dała Ci ta przygoda?

Ola Sitarska: Tak, zdecydowanie jestem zadowolona z udziału w SS. Dał mi duużo doświadczenia, wiedzy i kontaktów, które mogę teraz wykorzystywać przy kolejnych projektach. Nauczyłam się jak pracować w grupie, co jest ważne przy tworzeniu startupu, a co można sobie odpuścić.

Michał Ksiądzyna: Czy będąc młodą dziewczyną w branży zdominowanej przez facetów jest Ci łatwiej, czy trudniej?

Ola Sitarska: Raczej łatwiej – przecież wystarczy zaznaczyć płeć i wiek w prasówce;) A tak serio – to raczej bez znaczenia. Póki co przyszło mi współpracować z zarówno szalenie profesjonalnymi mężczyznami jak i kobietami, dla których nie gra to roli.

Michał Ksiądzyna: Z kim robisz biznes? Masz stały team?

Ola Sitarska: Przy Animili oprócz mnie pracują dwie dziewczyny – Kamila Sitarska, która zajmuje się naszą społecznością (a prywatnie jest moją siostrą 🙂 oraz Agnieszka Zawadka, spec od marketingu. Babski team 🙂 FashionStyle póki co było tworzone tylko przeze mnie, ale niedługo mam nadzieję się to zmieni.

Michał Ksiądzyna: Jakie umiejętności okazują się kluczowe do sukcesu w e-biznesie?

Ola Sitarska: Raczej nie umiejętności, a pewne cechy charakteru – upór, determinacja, pokora, twardy tyłek. Z umiejętności wymieniłabym dwie: umiejętność stąpania po ziemii, a nie bujania w obłokach i dystans do swojej pracy.

Michał Ksiądzyna: W jaki sposób promujesz swoje portale?

Ola Sitarska: Póki co były to portale dla dzieci, więc mocny nacisk na drogę pantoflową, bartery i współpraca z serwisami o podobnej tematyce, patronaty nad eventami, książkami, filmami… Staramy się nie wydawać nic na reklamę – raz, że większa satysfakcja, dwa, że mniejsze koszty 🙂

Michał Ksiądzyna: Co sądzisz o projektach realizowanych w ramach sławnego 8.1?

Ola Sitarska: Animili też składało wniosek do 8.1, niestety nie został zaakceptowany…chociaż z perspektywy czasu – raczej nie żałujemy. Z 8.1 powstało kilka fajnych projektów, choćby Admatik czy Fablo, ale nie mam pretensji czy problemu z tym, że ktoś dostał kasę i ją przepalił. Nie moja kasa, nie mój problem 🙂

Michał Ksiądzyna

Redaktor Naczelny Top Menedżer

Sprawdź też...

10 Responses

 1. No, brawo 🙂
  Ma dziewczyna szczęście.

  [Odpowiedz]

  Łukasz Urynowicz Odpowiedź:

  @Marcin Lenkowski, nie szczęście, a umiejętności i nie jest prokrastynatorką 😉

  [Odpowiedz]

  Piotr Odpowiedź:

  @Marcin Lenkowski,

  Dlaczego szczęście? To kwestia uporu i determinacji, w dążeniu do swoich celów Gratulacje dla Oli 🙂

  [Odpowiedz]

 2. Szczęście, bo poza wiedzą jej startupy się udały, dobrze rozreklamowały u zaczęły być fajnymi biznesami. Oczywiście dziewczyna ma dużą wiedzę, nie wątpię w to. Wiem też że ciężko pracowała 🙂

  [Odpowiedz]

  Michał Ksiądzyna Odpowiedź:

  @Marcin Lenkowski, Ciekawy pogląd: „się udały, dobrze rozkreklamowały”. Tak jakby się serwis sam robił, tak samo marketing.

  [Odpowiedz]

 3. Jak powiedziałem, ta dziewczyna ciężko pracowała. Oczywiście że serwis się nie robił sam, oczywiście że marketing się nie robił sam. Czy powiedziałem ze samo się wszystko zrobiło? Wszyscy biznesmeni (ja nim nie jestem) zapewne wiedzą że praca to niestety nie wszystko. Dziewczynę podziwiam, bo jeśli była w stanie pracować już od 14 roku życia, musi mieć naprawdę genialny umysł 🙂

  [Odpowiedz]

  Nikodem Zegzda Odpowiedź:

  @Marcin Lenkowski, Ja bym powiedział, że prawdziwi biznesmeni wiedzą, że praca (mądra i ciężka) to wszystko a szczęście nie istnieje.

  [Odpowiedz]

 4. Baska pisze:

  Wlasciciel fotki dobrze rozreklamował dziewczyne – co sie dziwic. Wystarczy popatrzec na statystyki fotka.pl a odpowiedz znajdziecie sobie sami 🙂

  [Odpowiedz]

 5. Ola zachwyciła mnie od samego początku, czyli w marcu 2009, kiedy czytałem o jej projektach na Goldenline. Dla mnie jest wzorem dla młodzieży i wyrzutem sumienia dla starszych, którzy się obijają [jak ja czasami]

  [Odpowiedz]

 6. Michalina pisze:

  Trzeba mieć sposób na siebie- aby dobrze się zareklamować. Dziewczyna miała szczęście.

  [Odpowiedz]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *