10 największych błędów managera

1. Nieumiejętność delegowania

Ten błąd jest najczęstszym powodem porażek managerów. Delegowanie pozwala osiągnąć więcej i rozwija Twoich podwładnych. Porażka w delegowaniu odbija się negatywnie na Twoich umiejętnościach i pewności siebie.

2. Brak ciągłego uczenia się

Umiejętności, które pozwalały być dobrym managerem 10 lat temu, zmieniły się. Tylko Ci managerowie, którzy bez przerwy się uczą i posiadają umiejętności wymagane tu i teraz, a także dbają o taki sam stan podwładnych, są w stanie odnosić ciągłe sukcesy.

3. Niedocenianie wpływu umiejętności interpersonalnych

Zarządzanie oznacza osiąganie celów przez pracę innych, więc managerowie potrzebują dobrze rozwiniętych umiejętności interpersonalnych, aby poradzić sobie z ludźmi nad, pod i obok siebie. Kontrola własnych emocji oraz odczytywanie emocji innych są kluczowe.

4. Brak odpowiedzialności

Dobry manager podejmuje ryzyko i bierze odpowiedzialność za wyniki swoje jak i zespołu. Uczy się na błędach, nie szuka kozła ofiarnego.

5. Mówienie A, robienie B

Jeśli manager rozwija piękne wizje, a następnie nie dąży do ich realizacji, traci wiarygodność. Jeśli coś mówisz – niech za tym podążają Twoje działania. Pamiętaj, że wymaga się od Ciebie bycia przykładem dla innych.

6. Brak znajomości firmy i branży

Nie wystarczy już wiedza techniczna. Manager musi mieć szerokie pojęcie o branży, konkurencji, rynku – posiadać strategiczne rozeznanie. Dotyczy to także firmy w której pracuje.

7. Brak zdolności komunikacyjnych

To bez znaczenia jak wielką wiedzę posiada manager, jeśli nie potrafi jej przekazać.

8. Brak wizji

Managerowie muszą posiadać wizję przyszłej organizacji i stale do niej dążyć, porywając za sobą innych.

9. Niezdolność do budawania zespołów

Managerowie muszą być graczami zespołowymi, będącymi w stanie tworzyć i rozwijać zróżnicowane zespoły (które cechują się największą skutecznością)

10. Nieumiejętność podejmowania decyzji

Dzisiejsze organizacje wymagają zdecydowania i chęci podejmowania ryzyka od managerów. Praca managera właściwie polega na dokonywaniu decyzji – nie dokonywanie decyzji to nie wykonywanie podstawowych funkcji, jakich się od nas oczekuje.

Michał Ksiądzyna

Redaktor Naczelny Top Menedżer

Sprawdź też...

11 Responses

 1. Bardzo przydatny artykuł. Może stanowić listę kontrolną dla menedżera do sprawdzania siebie co jakiś czas ;). Adres artykułu zapisałem sobie w Delicious, bo warto go mieć pod ręką.
  Mam jedną uwagę – punkt ósmy (brak wizji) przypisałbym raczej liderowi niż menedżerowi. Lider jest tą osobą, która ma wizję i porywa innych za sobą (w tym menedżerów).
  Menedżer zarządza ludźmi i ich talentami. Trzyma przedsięwzięcie pod kontrolą. Realizuje wizję.
  Bardzo ładnie wytłumaczone jest to na tym filmie (j.ang.):
  http://www.youtube.com/watch?v=kaoAbf9RMJw

  [Odpowiedz]

 2. Tomir, przywództwo jest przywilejem i obowiązkiem każdego menedżera.

  [Odpowiedz]

 3. Bardzo dobra lista.
  Dodałabym jeszcze jeden punkt – pozostawanie zakładnikiem swoich pracowników.


  Angelika Śniegocka
  http://www.RozmowaRekrutacyjna.pl

  [Odpowiedz]

 4. Zelu pisze:

  Przyda się, nawet nie wiedziałem ile błędów popełniam.

  Pozdrawiam

  [Odpowiedz]

 5. Misiek pisze:

  Witam, bardzo pomogła mi ta strona. Moim marzeniem jest zostać managerem (impresariem) artystów z dziedziny muzyki klasycznej. Niestety nie wiem od czego zacząć moze wy macie jakieś dobre rady pozdrawiam Marcin

  [Odpowiedz]

  madzzia21 Odpowiedź:

  Czy spelnił pan swoje marzenie ? szukam menagera dla pianisty klasycznego (bardzo dobrego)

  [Odpowiedz]

  Bea Odpowiedź:

  @madzzia21,
  Ja się podpinam do pytania. Też szukam dobrego menadżera dla bardzo dobrego pianisty. @madzzia21 znalazłaś?

  [Odpowiedz]

 6. Anna Łuka pisze:

  Witaj Michale, piszę a propos przywództwa 🙂 masz coś ciekawego w tym temacie ??? niestety na blogu jakoś nie mogę nic konkretnego znaleźć … poza tym wyszukiwarka nie działa 😉

  [Odpowiedz]

 7. Marek Tycz pisze:

  ja bym dodał 11. Brak stosowania narzedzi IT.
  W dzisiejszych czasach to niemal konieczność. Przynoszą spore korzyści ekonomiczne. Sam używam programu do zarządzania projektami http://pmcompass.pl i praca staje się łatwiejsza.

  [Odpowiedz]

 8. student pisze:

  Efektywny menedżer zdaje sobie sprawę zarówno z wielości ról, jakie przychodzi mu odgrywać w pracy, jak i z wielu umiejętności, którymi powinien dysponować w celu jej wykonywania. Dobrze jest gdy kontroluje swoją pracę i to czy nie popełnia błędów. Dla menedżerów bardzo użyteczne jest rozumienie swoich mocnych i słabych stron oraz wykorzystanie tej wiedzy (wiedzy na temat popełnianych błędów, czemu może pomóc m. in. taka lista jak ta przedstawiona w tym artykule) do wyciągnięcia pożytków z atutów i pracy nad przezwyciężeniem słabości. Menedżer któremu brak jest np. umiejętności decyzyjnych może na tyle na ile jest to możliwe posłużyć się metodami grupowego podejmowania decyzji, które umożliwią mu wykorzystanie umiejętności innych, a przy tym zapobiegną popełnieniu błędów.

  [Odpowiedz]

 9. JAN pisze:

  Tomir ma rację. Pomysły, wizja idzie oddolnie, a nie odgórnie. Tylko to rola managera by ją zaszczepić, połączyć siły i dostać od zespołu gotowe rozwiązanie.
  Oczywiście wizja managera jest długoterminowa. Budowa dużego zespoły, do końca roku będzie to a to. Nie na wszystko będzie miał pomysł. Ale jak wrzuci to na liderów, to dostanie gotowe rozwiązania, którymi będzie mógł zarządzić. jest wizja i jest WIZJA.

  [Odpowiedz]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *