Etyka w biznesie

Ethos tworzyli już starożytni Grecy. Ethos hoplity, sławny ethos rycerski, szlachecki. Dziś mamy kastę biznesmenów i ethos biznesu. Niestety w Polsce, z uwagi na wciąż krótką historię wolnorynkowej gospodarki, kulejący.

Rycerz w lśniącym audi

Dzisiejszy biznesmen dużo pracuje, odbywa wiele spotkań, podróżuje. Dobrze się ubiera, dobrze zarabia. Jest wzorem, ideałem do którego się dąży. Dlatego właśnie ciężar etyki ciąży na nim tak bardzo.To co robią biznesmeni i bizneswomen, staje się powszechnie akceptowalne. Jeśli biznesmeni w Polsce dają zły przykład i oszukują na podatkach (co z uwagi na ich wysokość wcale nie dziwi tak bardzo), inni obywatele również czują, że mają przyzwolenie na takie zachowanie.

Ideał biznesu

Idealny biznesmen będzie profesjonalny. Będzie dbał o interes swój, jak i wszystkich tych, z którymi robi biznes. Będzie dbał o dobro klienta, dostawcy, własne, a także społeczności w której działa. Nie mylmy tego z tzw. CSR, który został do nas zaimportowany i oznacza przede wszystkim ładnie wyglądające akcje. A tu nie chodzi o to, żeby płacić na społeczność, tylko rozwijać ją dzięki swojej firmie.

Ethos

To na czym chciałbym się skupić – ethos. Ładnie brzmi. Trochę trudniej go wprowadzić. Każdy biznesmen na swojej drodze spotyka oszustów, ludzi, którzy myślą jedynie o własnym interesie i gotowi są oskubać Cię do zera. Ludzi, którzy stosują nieetyczne tricki w stylu kruczków prawnych w umowach, aby zarobić na Tobie jeszcze więcej, osób które nie płacą w terminie lub w ogóle, mimo że mogą. Co należy robić w takiej sytuacji – nie robić z nimi interesów i ostrzegać innych. Samemu jednak nie wolno brać z nich przykładu – w ten sposób tworzymy świat, w którym żyjemy. Czy chcesz robić biznes z oszustami? Chcesz sam być uznawany za oszusta? Nieuczciwego dorobkiewicza? Co Ci po pieniądzach, jeśli będziesz znienawidzony przez wszystkich?

Co daje bycie etycznym?

Przede wszystkim możesz powiedzieć: „nie jestem świnią”. Możesz powiedzieć „jestem lepszym człowiekiem”. I tak będziesz postrzegany – jako osoba z zasadami, honorowa. Ktoś, z kim warto robić interesy. W dłuższej perspektywie sprawdza się to bardzo dobrze, choć to trudna droga. Czy jako emerytowany już biznesmen, spoglądając wstecz powiesz „jestem dumny z tego jak żyłem”, czy będą Cię dręczyły wyrzuty sumienia? Pomyśl o tym już teraz i działaj tak, abyś był dumny przede wszystkim z tego kim jesteś. Kimś lepszym.

Biznes idzie źle z powodu braku etyki

Jest conajmniej kilka powodów dla których warto, aby być etycznym. Czysto ekonomicznych.

Po pierwsze – jeśli wszyscy mniej oszukują, to koszty zabezpieczenia się przed oszustwami są niższe. To powoduje, że wszyscy mają więcej – Twoi dostawcy, Twoi klienci, a co za tym idzie, Ty także.

Po drugie – jest coś takiego jak premia za stabilność. Jeśli długo współpracujesz z klientem i zarówno on jak i Ty odnosicie korzyści z tej współpracy, będzie on bardziej lojalny – będzie gotów zapłacić Ci troszkę więcej tylko dlatego, że nie musi dla przykładu przy okazji każdej umowy wynajmować kilku prawników, aby sprawdzili, czy przypadkiem nie chcesz go oszukać.

Po trzecie – PR. Posiadając dobrą reputację, będziesz polecany, chętniej wybierany przez klientów. To ma bezpośrednie i natychmiastowe przełożenie na wyniki finansowe.

Pasażerowie na gapę

Są oczywiście i nadal będą oszuści. Cóż można z tym zrobić? Być przykładem samemu i odcinać się od nich, jeśli mamy taką możliwość. Można powiedzieć, że oszukać oszusta to nie grzech. I jeśli tak uważasz – działaj, nikt nie mówi, że musisz być czysty jak łza. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze mieć na uwadze to jak postępujesz i jaki przykład swoim zachowaniem dajesz.

Przytoczę pewien cytat: „Zachowuj się tak, jakby zasada Twojego działania, była powszechnie obowiązującym prawem”

Przesłanie jest bardzo proste – jeśli coś robisz, pomyśl, co byłoby gdyby wszyscy mogli tak robić. W jakim świeci żylibyśmy, gdyby wszyscy się nieustannie oszukiwali? Jeśli wszyscy stosowaliby wątpliwej moralności klauzule w umowach? To od Ciebie tylko zależy jakimi ludźmi się otoczysz i jak będziesz żył. Każdy z nas może zmienić swój świat i nawet jeśli czasem będzie miał styczność z tą mroczniejszą stroną życia, pozostanie jasno świecącym przykładem i zdobędzie szacunek, na który zasługuje. To od nas tylko zależy, czy stworzymy Polskę oszustów i złodziei, jak nas często postrzegają za granicą, czy Polskę która pokaże Europie i Światu na co ją stać! Zacznij działać już dziś i żyj etycznie każdego dnia, tak bardzo jak potrafisz. Opłaci się.

Michał Ksiądzyna

Redaktor Naczelny Top Menedżer

Sprawdź też...

3 Responses

 1. wioletta pisze:

  Artykuł ciekawy.

  Ale proponuję następnym razem artykuł pt. „Dlaczego etyka w biznesie to ściema”.
  Oczywiście tytuł jest prowokacyjny ale zgadzam się z nim niemal całkowicie, ponieważ etyka, CSR czy jak to tam nazwiemy jest tylko elementem PR przedsiębiorstw i zasady sa przestrzegane tylko do momentu, kiedy jest to dla firmy wygodne.

  [Odpowiedz]

 2. @ wioletta – Rozwinę Twoją myśl. Etyka biznesu jest elementem PR – a zatem zabiegiem mającym na celu utrzymanie i wzmocnienie relacji. To daje ogromne możliwości „wymuszania” na innych zachowań etycznych poprzez postawę „jeśli chcesz ze mną robić interesy, postępuj etycznie”. A ten naturalny mechanizm „wymuszania” działa świetnie.

  Odnośnie wygody – wcale tak nie jest. Owszem, niektórzy przedkładają natychmiastową korzyść, nad długoterminową, płacąc za to niewspółmiernie duży koszt, choć rozłożony w czasie. Kto jest w stanie policzyć ilu klientów nie zdobyliśmy przez nasze błędy w przeszłości? Możemy tylko zgadywać.

  [Odpowiedz]

 3. Martyna Kwitkowska pisze:

  Zawsze byłam za dostosowaniem myśli etycznych do praktycznego życia – jestem absolwentką filozofii(specjalizacja etyka). Owszem jak czytamy w artykule ciężko jest żyć „etycznie w biznesie” dlatego miłym zaskoczeniem jest dla mnie fakt, że coraz więcej firm zaczęło korzystać z pomocy specjalistycznych firm zajmujących się bezpieczeństwem etyczno – prawnym działania firmy. Proponuje przeczytać informację na stronie
  http://www.etycznalinia.pl/

  [Odpowiedz]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *