Jak zostać menedżerem?

Otrzymałem e-mail następującej treści:

Witam! Mój mail może wydać się niezwykle zabawny czy wręcz absurdalny, ale tak! Potrzebuję rady fachowca. A więc przejdźmy do rzeczy. Jestem studentką II roku filologii rosyjsko-ukraińskiej i któż by mógł przypuszczać, że obudzi się we mnie nieposkromiony jeszcze przez nikogo potencjał menadżera. Taki bowiem mam zamysł mojej przyszłości. Chcę obronić licencjat z filologii i udać się na wydział zarządzania, specjalizację komunikacja w biznesie. Uznałam, że jest to najlepsze połączenie, a sam język nie wystarczy, jeśli chodzi o parcie na wschód. Z tego co wyczytałam to najlepszy sposób na osiągnięcie wiedzy teoretycznej przygotowującej do zawodu menadżera – czy zgodzi się Pan z tym? Uwielbiam działać, organizować, załatwiać, wymyślać…Gołe tłumaczenia nie są dla mnie. Chcę mieć pojęcie o biznesie, być przydatną, a jednocześnie znać płynnie język. Tak właśnie widzę moją przyszłość, zatem – jak najlepiej zabrać się do jej tworzenia ? Wszyscy obecnie wiedzą, że to doświadczenie jest priorytetem, więc w jaki sposób kontynuując studia mogę je zdobyć? O jakiej treści szukać ogłoszeń lub jakie dawać, by przyjrzeć się z bliska roli menadżera – głowy małych fim i wielkich przedsiębiorstw, ale zawsze głowy. Proszę o radę, kilka istotnych ciekawostek, pomoc, dobre słowo…

Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję!

Nazwiska osoby nie zdradzę, chyba że sama będzie tego chciała.

Witam,

Zadane pytania są niezwykle ważne i praktycznie każdy menedżer przed nimi kiedyś stanął. Jak zostać menedżerem? Czy się nadaję? Czy sobie poradzę? Wiele osób zadaje sobie te pytania na początku, rzadko znając na nie odpowiedzi.

Na początku warto przyjrzeć się sobie.

Co lubię robić? W czym radzę sobie lepiej niż inni? W czym gorzej?

Proponuję wziąć kartkę papieru i zapisać na niej, jakie posiadasz silne strony – nie tylko związane z zarządzaniem, np. determinacja, optymizm, czy kreatywność to cenne atuty. Warto też zapytać o to przyjaciół, często widzą więcej niż my sami. Później wypisz słabe strony – czego nie lubisz robić, co sprawia Ci trudności, jakie ograniczenia w tej chwili posiadasz – np. brak doświadczenia. Kolejnym krokiem powinno być zastanowienie się nad tym, jakie szanse na realizację swojego potencjału stoją przed Tobą – czy zostaniesz menedżerem, czy bizneswomen/biznesmenem, a może specjalistą od komunikacji? Zapisuj te różne ścieżki. Ostatni krok to rozważenie różnych przeszkód, które mogą się pojawić i zapisanie ich na kartce. Teraz do każdego spisu dodaj odpowiednią etykietę – Strengths (Silne strony), Weaknesses (Słabe strony), Opportunities (Szanse), Threats (Zagrożenia). Tak oto powstała analiza SWOT Twojej osoby. Dobra wiadomość – w tej chwili już zarządzasz.

Analiza SWOT może być punktem wyjścia, do podjęcia decyzji o Twojej przysłości. Narzędzia dostępne w szerokiej dziedzinie jaką jest zarządzanie, w tym SWOT, w większości mają na celu nakierowanie myśli na pewien tor, co zapewnia podwyższoną skuteczność. To bardziej sposoby na radzenie sobie z różnymi wyzwaniami zarządzania, w prosty i zapewniający efektywność sposób, niż narzucone z góry schematy. Do tego stosowanie się do standardów zapewnia łatwość w odczytywaniu informacji przez inne osoby.

Jeśli nie jesteśmy nadal pewni, co zrobić ze swoją przyszłością – polecam analizę pest. Badając otoczenie, dowiemy się jakie zawody/branże możemy wybrać, oraz które będą potrzebne w niedalekiej przyszłości.

Chcę już zacząć działać

Jeśli po tych wszystkich rozmyślaniach, nadal chcesz zarządzać, czas zacząć działać. Polecam pomyśleć nad tym, jak ograniczyć lub zniwelować kilka największych słabości, które mogą przeszkadzać w osiągnięciu upragnionego celu, jednak główny nacisk należy postawić na rozwój cech silnych oraz nowych, które staną się silnymi. Później systematycznie dążyć do zwiększania swojego poziomu kompetencji.

Jak zwiększać swoje kompetencje?

Jeśli jesteśmy na studiach, bardzo dobrym pomysłem mogą okazać się koła naukowe i organizacje studenckie. Służą one właśnie zdobywaniu doświadczenia, często mają również jakieś powiązania ze światem biznesu. Komunikuj wszystkim, że chcesz zarządzać, że chcesz prowadzić projekty i nie boisz się odpowiedzialności. Takich ludzi często brakuje, więc nawet po kilku miesiącach możesz dostać swój własny projekt. Na tym etapie warto rozwijać ogólne umiejętności organizacyjne i przywódcze. To prostsze niż się wydaje. Po zdobyciu odrobiny doświadczenia, możesz zacząć uczyć się teorii. Polecam książki dotyczące podstaw zarządzania, chociażby autorstwa Rickiego W. Griffina. Studia kierunkowe na pewno pomogą, poznasz tam także osoby o podobnych zainteresowaniach – wymiana doświadczeń z innymi jest bardzo ważna.

Dlaczego taka kolejność? Bez żadnej praktyki, wiedza książkowa będzie wydawała się dziwna i nieprzyjazna. Mając już nawet niewielkie doświadczenie będziesz w stanie odnieść teorię do realnych sytuacji z własnego życia, zapamiętać ją iw przyszłości lepiej zarządzać.

Mentor

Dobrym krokiem jest znalezienie sobie mentora – osoby z dużym doświadczeniem, która będzie w stanie pokierować Twoim rozwojem i pomóc, doradzić w kluczowych momentach. Pomoc ze strony takiej osoby jest nieoceniona, a i mentor korzysta na takim układzie. Musisz tylko udowodnić, że chcesz się uczyć i warto poświęcić Ci czas i energię. Może to być wybitny nauczyciel akademicki, zdolny przedsiębiorca, poważany w środowisku menedżer. Wybór zależy od Twoich potrzeb.

Nie napiszę już nic więcej

Pisząc dalej odebrałbym Ci możliwość sprawdzenia się w roli menedżera, ponieważ osoba nawet z niewielkim doświadczeniem, powierzchowną wiedzą teoretyczną i dobrą radą kogoś doświadczonego będzie w stanie podjąć odpowiednią dla siebie decyzję, dotyczącą wyboru ścieżki kariery. Taka samodzielność jest również potwierdzeniem kompetencji menedżerskich, a pisanie o mnogości branż, specjalizacji i stopni zarządzania byłoby bezsensownym zabiegiem, który nic by nie wniósł do tematu, natomiast zajął conajmniej kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset stron.

Życzę powodzenia, czeka Cię długa i wyboista droga, ale zdecydowanie warto ją obrać i realizować marzenia.

Przeczytaj też:

Menedżer z doświadczeniem

Czym jest zarządzanie?

Jak założyć firmę

Michał Ksiądzyna

Redaktor Naczelny Top Menedżer

Sprawdź też...

14 Responses

 1. Mateusz Huszcza pisze:

  mam 13 lat i chce zostać menadżerem ale nie wiem czy nie jestem zbt młody by miec taka karrierę znam niemiecki i angielski
  moja koleżanka założyła zespół a ja jej powiedziałem że chce być menadżerem i prosze o jak naszybsza odpowiedź

  [Odpowiedz]

 2. Praca menedżera wymaga wielu wyrzeczeń, a dla ludzi młodych (poniżej 30 roku życia) jest szczególnym wyzwaniem. Jeśli na prawdę chcesz zostać menedżerem, musisz dużo pracować i bardzo dużo się uczyć. Zarówno tego, czego uczą w szkołach jak i tego, czego nie uczą. Większość osób, które dochodzą daleko w karierze menedżera nadaje się do tego zawodu wcześnie tj. w wieku 21-25 lat. Jeśli dasz sobie radę szybciej, masz niezłe szanse być bardzo dobry w młodym wieku, choć obawiam się, że możesz się sparzyć i zniechęcić, ale jestem zdania, że nie wiesz póki nie spróbujesz.

  [Odpowiedz]

 3. Mateusz Huszcza pisze:

  wielkie dzięki za dobre porównanie ale czy sodzisz że napewno dam sobie radę

  [Odpowiedz]

 4. Szczerze, uważam że nie masz pojęcia w co się pakujesz 🙂

  [Odpowiedz]

 5. Mateusz Huszcza pisze:

  no nie mam dużego ale mój wuje jest menadżerem i będę sie jego pytał najwyzej

  [Odpowiedz]

 6. Mateusz Huszcza pisze:

  mam pojęcie w co sie pakuje

  [Odpowiedz]

 7. Witaj Tomaszu,

  Mój adres e-mail nie jest tajemnicą …

  [Odpowiedz]

 8. Aleksandra Kwiecień pisze:

  Witam zaczynam III rok studiów Turystyka i Rekreacja o specjalizacji Hotelarstwo. Chciala bym bardzo zostać menadzerem hotelu. Jak skoncze licencjat to na jaką magisterke musze sie wybrac aby zostac menadzerem a czy musze zaczynac inne studia

  [Odpowiedz]

 9. julka pisze:

  czy można po studiach zarządzania inżynierskich produkcji stać menedżera????

  [Odpowiedz]

 10. @Julka – można. Trzeba najwyżej uzupełnić wiedzę i umiejętności.

  [Odpowiedz]

 11. sisi pisze:

  chcę zostać menadżerem siostry ma 13 lat jeszcze się uczy, ona chce zostać piosenkarką a ja jej menadżerka jestem po szkole zawodowej mam 23l. i nie mam pojęcia od czego zacząć . Nie skończyłam lepszej szkoły bo moi rodzice nie maja pieniędzy musiałam iść do pracy pomagać rodzinie.Teraz znalazłam natchnienie . od czego zacząć pomożesz mi?
  z pozdrowieniami S.

  [Odpowiedz]

 12. Sławomir Laskowski pisze:

  Witam serdecznie
  Moje pytanie dotyczy stanowiska menadżera.Pojawiła się taka propozycja abym został menadżerem fotomodelki.Jak zacząć?Mam kilka pomysłów tylko jak zrealizować założenia prawnie?Co muszę posiadać,jakie dokumenty aby iść tą drogą.Proszę o radę.Z góry dziękuję

  [Odpowiedz]

 13. darek pisze:

  Jak wg. Ciebie można znaleźć sobie mentora?
  np. iść do kogoś mniej więcej znajomego i zapytać się o to lub poszukać w internecie?
  Jestem przekonany że znalezienie mentora nie jest wcale takie proste…

  [Odpowiedz]

 14. Majka pisze:

  Zostać menedżerem to jedno, ale każdego dnia sprawdzać się w tej roli – to drugie. Na tym stanowisku najważniejszy jest nieustanny rozwój i bez względu na ilość lat przepracowanych jako menedżer należy poszerzać i udoskonalać swoje kompetencje. W obecnych czasach wszystko się bardzo szybko zmienia, a zadaniem takiego pracownika jest śledzenie tych zmian i dostosowywanie się do potrzeb rynku.

  [Odpowiedz]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *