Przywódca wojownik

Przywódca-wojownik to wyjątkowy i zabójczo skuteczny typ menedżera. Jest kompetentny, zmotywowany i potrafi poprowadzić zespół jak nikt inny. To świecąca gwiazda, za którą podążają Ci, którzy nie znają drogi.

Przywódca (leader) – osoba, która posiada zdolność wywierania wpływu na pozostałych członków grupy dzięki swoim predyspozycjom psychicznym, a nie autorytetowi formalnemu lub zajmowanej w pozycji.

Źródło – Słownik HR

Wojownik – osoba profesjonalnie zajmująca się walką.

Źródło – Wikipedia

Co otrzymamy z połączenia powyższych definicji?

Przywódca-wojownik – osoba profesjonalnie zajmująca się walką (rynkową), która posiada zdolność wywierania wpływu na pozostałych członków grupy dzięki swoim predyspozycjom psychicznym, a nie autorytetowi formalnemu lub zajmowanej w pozycji.

Rozwijając powyższą definicję, możemy z całą pewnością stwierdzić, że przywódca-wojownik jest typem menedżera autorytarnego, a w ujęciu Reddina byłby to autokrata życzliwy – bardzo efektywny styl kierowania.

Cechy przywódcy-wojownika

To, co wyróżnia menedżerów tego typu, to silna chęć konkurowania i zdobywania – pozycji, uznania i władzy wewnątrz organizacji oraz pozycji lidera na rynku, uznania klientów oraz przewagi nad konkurencją na zewnątrz organizacji.

Są to osoby zdeterminowane osiągnąć swoje cele, nawet jeśli będzie to oznaczało ogromny wysiłek i poświęcenia. Wojownik nie szuka ciepłej posadki – szuka wyzwań, adrenaliny, godnego przeciwnika. Najlepiej czuje się, kiedy pokonuje kolejne przeszkody, wydziera kawałek rynku konkurencji, inspiruje swój zespół do walki i wygrywa. Nie boi się ryzyka – wręcz poszukuje sytuacji ryzykownych, chce się wykazać i często mu się to udaje. Przywódca-wojownik jest pewny siebie, energiczny i bardzo kreatywny, a jego zespół pójdzie za nim choćby na koniec świata.

Archetyp wciąż żywy

Przywódca-wojownik to typ bardzo męski. Archetyp wojownika wciąż żywy, znajdujący swoje miejsce w biznesie. Niegdyś tego typu przywódcy prowadzili armie do boju, inspirowali żołnierzy, dokonywali (wydawałoby się) niemożliwego – dziś robią to samo, jedynie oręż zamienili na komórkę i laptopa, a żołnierzy na pracowników. Tak jak kiedyś żołnierze umierali na polu bitwy za swego przywódcę, tak dziś pracownicy gotowi są do niesamowitych poświęceń dla swojego przywódcy.

Przywódca-wojownik uosabiany jest z pewnym ideałem, wręcz nadludzką mocą i odwagą. Jeśli jest do tego błyskotliwy i ma dobry zespół – często odnosi sukcesy, a to inspiruje i powoli buduje wokół niego otoczkę boskiej mocy. Ludzie chętnie idą za takim liderem – który zasłoni ich własną piersią, pokaże jak osiągnąć niemożliwe, jak przekroczyć własne granice. Odwaga połączona z inteligencją to zabójcza mieszanka, która powoduje, że przywódca-wojownik nie ma sobie równych. Jego cechy przelewają się na zespół – potrafi on zarazić optymizmem, wiarą w sukces, zmotywować do wytężonego wysiłku.

Zespół

Zespół dowodzony przez wojownika składa się z określonego typu osób – ludzie, którzy nie mają nawet odrobiny motywacji czy determinacji w dążeniu do celu szybko się wypalają i odchodzą, osoby mało błyskotliwe i leniwe zostaną przez przywódcę-wojownika szybko wykluczone z zespołu – wojownik się nie waha, on działa i nie będzie tolerował tych, którzy będą „opóźniać marsz” ku zwycięstwu. Jednak u osób, które mają chociaż odrobinę motywacji i potencjał, przywódca-wojownik wydobędzie najlepsze cechy, przyczyni się do niesamowicie dynamicznego rozwoju, zapewni satysfakcję, podzieli się smakiem zwycięstwa. Ten typ radzi sobie doskonale w biznesie i każda firma, która wesprze przywódcę-wojownika będzie osiągać nieprzeciętne wyniki.

Słabe strony

Każdy posiada słabe strony, nawet (wydawałby się) boski przywódca-wojownik. Nie radzi on sobie najlepiej z intrygami, czasami działa pochopnie i traktuje ludzi instrumentalnie, często zaniedbuje kapitał polityczny. Z tego powodu potrzebuje on wsparcia osób, które wypełnią tę lukę – sojuszników, za których będzie walczył, kiedy oni osłaniać będą tyły. Taki układ to symbioza w czystej postaci, jednak w rzeczywistości bywa trudny do osiągnięcia – muszą na siebie trafić odpowiednie osoby.

Aleksander Wielki

Przywódcą-wojownikiem, był zdecydowanie Aleksander Wielki i ten przykład najlepiej obrazuje jak rozpoznać ten typ przywódcy. Charyzma, odwaga, poświęcenie – cechy jakże rzadkie, a jednocześnie jakże potrzebne każdej organizacji. Aleksander walczył u boku swych żołnierzy, inspirował ich, pociągnął za sobą na kraniec świata i zbudował olbrzymie imperium. Nie zadbał jednak o „tyły” i zmarł w wieku 33 lat, zostawiając imperium podzielone i skłócone.

Na co powinien uważać wojownik

Wojownik jest świetny w walce, jednak musi stale dbać o poparcie oraz odpierać ataki „z wewnątrz”. Sama jego chwała może być powodem zawiści, a wystarczy jeden intrygant, aby podciąć nogi niespodziewającemu się zasadzki wojownikowi. Dlatego też przywódcy-wojownicy oprócz zapewniania sobie poparcia zespołu, powinni nauczyć się jak radzić sobie z wewnątrzorganizacyjną polityką oraz zapewnić sobie sojusz z osobą, która nie ma problemów z intrygami i umiejętnie lawiruje w układach firmowych. Osoby takie często „trzyma w ryzach” świadomość, że w przypadku zdrady, jeśli wojownik przeżyje, będzie bezlitosny w zemście. Dlatego też błyskotliwi przywódcy-wojownicy oprócz zawierania sojuszy, sami rozwijają zmysł polityczny – w stopniu umożliwiającym wykrycie i odparowanie przynajmniej większych i bardziej niebezpiecznych ataków. Dzięki temu, stają się niemalże niezwyciężeni, a ich czyny często zapisywane są na kartach historii, nawet jeśli będzie to jedynie wzmianka w podręczniku z podstaw zarządzania.

Kto może być przywódcą-wojownikiem?

Przywódcom-wojownikiem nie może być każdy – to trzeba mieć w sobie. Nieokiełznany temperament najczęściej wynika z genetyki, a osoby z odpowiednimi cechami prędzej czy później odnajdują swoje powołanie i po wielu trudach stają się często nr 1 w tym, co robią. Jeśli nie czujesz się przywódcą-wojownikiem, nie martw się, nie jest to jedyny skuteczny typ przywódcy, jednak na pewno jest wyjątkowy. Warto rzucić mu wyzwanie, jeśli mamy odwagę – wówczas jest spora szansa, że trafimy na godnego przeciwnika, który wydobędzie drzemiące w nas pokłady energii i zmusi do niesamowitego rozwoju. Można w ten sposób odnaleźć przyjaciela – oddanego i lojalnego, do tego bardzo honorowego.

Przeczytaj też:

Osiem kultur organizacyjnych

Józef Piłsudski – wielki przywódca IIRP

Jakie pułapki czekają na młodych biznesmenów?

Michał Ksiądzyna

Redaktor Naczelny Top Menedżer

Sprawdź też...

5 Responses

 1. Wojtek pisze:

  Dobre porównanie i niezła kompilacja cech osobowości zarządzającego, tekst ma świetny flow, czyta się jak krótką historię przygodową:)

  [Odpowiedz]

 2. Rafał Nowak pisze:

  Bardzo ciekawie jest mniej więcej w połowie artykułu i dalej. Wstęp nieudany, te formułki i definicje są zupełnie nie potrzebne.

  Prawdziwych wojowników coraz mniej w naszych czasach, każdy tylko patrzy, żeby sobie kabze nabić, z pominięciem zasad honorowej rywalizacji.

  [Odpowiedz]

 3. jerzy pisze:

  Przywódca, wojownik, walka konkurencyjna, wojna – to chyba najciekawsze analogie dla zarządzania. BRAWO.Odwieczny problem – czy przywódcą trzeba się urodzić, czy przywództwa można się nauczyć. Jeśli popatrzymy na przywódcę od strony cech osobowości to rzeczywiście trudno wyuczyć się takich cech, ale jeśli popatrzmy od strony koncepcji wpływu – to odpowiedź może brzmieć tak. Oczywiście nie każda sytuacja pozwala „wykazać się” się przywódcy. łatwiej być przywódcą dużych organizacji, trudniej być przywódcą w małej firmie. Aleksander Wielki, Napoleon, ale czy na pewno Biil Gates, H.Ford… A jeśli przywódca to wojownik, to menedżer mający wizję i potrafiący do tej wizji przekonać innych…

  [Odpowiedz]

 4. Wojtek – dziękuję za pozytywny feedback 🙂
  Rafał – myślę, że rzeczywistość nie jest aż tak negatywna, wciąż są osoby, które konkurują w ramach pewnego ethosu.
  Jerzy – przywódca wyróżnia się przede wszystkim tym, że pociąga innych za swoją wizją. Czy robi to w biznesie, czy na polu bitwy, jest sprawą drugorzędną.

  [Odpowiedz]

 5. Paweł pisze:

  Panowie – przywódca to osoba, która działa szybko, posiada tzw 6 zmysł. Potrafi przewidzieć zagrożenia z dużym wyprzedzeniem co czyni przywódce niezwykle skutecznym i silnym. Zasady, honor są dla przywódcy jak paliwo dla samochodu. To tak w skrócie – można byłoby napisać z tego doktorat 🙂

  [Odpowiedz]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *